Deprecated: Creation of dynamic property Pojo_A11y_Settings::$_page_title is deprecated in /home/users/szkolaradom_n/public_html/wp-content/plugins/pojo-accessibility/includes/pojo-a11y-settings.php on line 636

Deprecated: Creation of dynamic property Pojo_A11y_Settings::$_page_menu_title is deprecated in /home/users/szkolaradom_n/public_html/wp-content/plugins/pojo-accessibility/includes/pojo-a11y-settings.php on line 637

Deprecated: Creation of dynamic property Pojo_A11y_Settings::$_menu_parent is deprecated in /home/users/szkolaradom_n/public_html/wp-content/plugins/pojo-accessibility/includes/pojo-a11y-settings.php on line 638
BIBLIOTEKA – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Radomiu

BIBLIOTEKA

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:
Poniedziałek 7:30 – 14:30
Wtorek 7:30 – 14:30
Środa – prace wewnątrzbiblioteczne 
Czwartek 7:30 – 14:30
Piątek 7:30 – 14:00

 

Nauczyciele bibliotekarze:
Sabina Waniek   sabina.waniek@psp3.radom.pl
Tomasz Raczyński    tomasz.raczynski@psp3.radom.pl

biblioteka 2021 1536x983 1

Rok szkolny 2022/23

Pasowanie na czytelnika
Dnia 28 marca 2023 roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń na czytelniczej drodze młodego użytkownika biblioteki. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna. Pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie pt. „Urodziny Kopciuszka”, przygotowane przez uczniów klasy 2b, rozwiązywali zagadki dotyczące bajek i baśni oraz poznali prośby, jakie książki kierują do swoich czytelników. Po części artystycznej wszyscy uczniowie klas pierwszych, skupieni i poważni, złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Spotkanie uświetnił również występ uczniów klasy 1b, którzy wykonali piosenkę „W podróż z książką”. Na pamiątkę tego wydarzenia każda klasa otrzymała okolicznościowy dyplom, a wszyscy uczniowie prezent w postaci książki.

 

BIBLIOTEKA

Rok szkolny 2021/22

Światowy Dzień Pluszowego Misia       
    
  

„Co ma być to będzie, misia pluszowego biorę wszędzie!”       
 

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia bibliotekę szkolną odwiedzili najmłodsi uczniowie, którzy przynieśli ze sobą ulubione przytulanki. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały multimedialną historię o powstaniu i popularności pluszowej zabawki oraz wysłuchały opowiadań o uroczym niedźwiadku. Była też słodka niespodzianka!

mis 2021 1536x1057 1

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który przebiegał pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. Celem akcji była promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej, integracja środowiska szkolnego. O święcie informowały plakaty, wpisy na portalu społecznościowym oraz okolicznościowa wystawa.  

Ogłosiliśmy konkursy:

 · czytelniczo – plastyczny „Baśniowe bingo” dla uczniów klas I,

 · plastyczny „Moja zakładka do książki” dla uczniów klas II,

 · czytelniczy „Baśniowy świat” dla uczniów klas III,

 · literacki „Moja ulubiona baśń lub legenda” dla uczniów klas IV.

Ponadto zorganizowaliśmy:

 · głośne czytanie tradycyjnych baśni angielskich,

 ·  wystawę „Baśnie i legendy z całego świata”,

 ·  wystawę promującą Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych,

 ·  pogadanki z uczniami z klas 8f i 7b na temat roli biblioteki w środowisku szkolnym,

 · wystawy pokonkursowe,

 · słodką niespodziankę dla odwiedzających bibliotekę,

 · uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród dla zwycięzców konkursów.

mmbs2.p1

MARZEC 2020

Drodzy Czytelnicy!

Niestety – z wiadomych przyczyn – nie wypożyczycie książki w naszej szkolnej bibliotece. Podpowiadamy, przejrzyjcie swoją domową biblioteczkę i zasoby internetowe, a na pewno znajdziecie coś dla siebie! „Czytajcie! Dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży pozostając we własnych czterech ścianach! Bądźmy razem, choć każdy w swoim domu” – zachęca Maria Deskur, Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Biblioteka szkolna będzie nadal służyć uczniom i rodzicom pomocą w tym trudnym czasie, udostępniając materiały wspierające kształcenie na odległość. Nasze działania w ramach zdalnego nauczania będą prowadzone w oparciu o: dziennik elektroniczny, komunikację poprzez pocztę elektroniczną, stronę internetową szkoły i media społecznościowe.

Zachęcamy do korzystania z zasobów Biblioteki Narodowej! 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

Biblioteki, muzea, teatry i kina zamknięte, ale wirtualna oferta kulturalna jest olbrzymia! „Zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę” – zachęca Ministerstwo Kultury. Nasze dzisiejsze propozycje to: cyfrowa biblioteka Wolne Lektury i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach.

Muzeum Powstania Warszawskiego – dzięki akcji #zostańwdomu można zobaczyć najsłynniejsze wystawy i obiekty kulturalne, a także wziąć udział w lekcjach historii online. Wirtualne spacery umożliwiło m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Od poniedziałku 16 marca można uczestniczyć w lekcjach historii on-line i wycieczkach po ekspozycji muzeum. Wykłady prowadzone są za pośrednictwem transmisji na żywo w serwisie Facebook.

Biblioteka Narodowa proponuje: O krasnoludkach i sierotce Marysi – można czytać online bez logowania, a po kliknięciu widocznej w prawym górnym rogu ikony „Pobierz”, zapisać książkę na dysku w formacie PDF.

Dzieci chcą wiedzieć, dlaczego mają przestrzegać ograniczeń podczas pandemii. Polecenia bez wyjaśnienia nie zawsze przekonują. Znakomita poetka, p. Małgorzata Strzałkowska wyjaśnia więc dzieciom – i nie tylko im – dlaczego w czasie epidemii wirusa należy wszystko myć – wiersz pt. Wirus.

W czasie panującej epidemii rośnie zainteresowanie zdalnymi formami nauczania i uczenia się. Obecnie trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa ta szczególna sytuacja oraz z jakimi jej konsekwencjami przyjdzie się nam zmierzyć w przyszłości, dlatego warto zapoznać się z materiałami przygotowanymi przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Światowy Dzień Czytania Tolkiena to doskonała okazja, by zaczytać się w dziełach angielskiego pisarza. Obchodzony jest od 2003 roku, zawsze 25 marca, a został ustanowiony z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego. John Ronald Reuel Tolkien (1892 – 1972) uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze. W jego powieści pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” po raz pierwszy pojawił się szeroko wykorzystywany we współczesnej literaturze fantasy motyw walki dobra ze złem, czy drużyny zjednoczonej przez wspólny cel.

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Jak go uczcić, kiedy wszystkie teatry są zamknięte z powodu koronawirusa? Możemy obejrzeć spektakl w sieci! „«Zemsta» au naturel, czyli taka, jak ją Fredro napisał” – pisali recenzenci, oceniając efekt reżyserskiej pracy Jana Świderskiego.

Pomysł na spotkanie do przeprowadzenia na odległość z wykorzystaniem narzędzi do telekonferencji Zoom. Zachęcamy do skorzystania! Scenariusz dostępny jest tutaj: Na odległość. Kompetencje cyfrowe w czasach zarazy – scenariusz

Dostępny jest też scenariusz spotkania pokazujący możliwości uczenia się z internetu i zawierający przydatne linki. Scenariusz dostępny jest tutaj: Na własną rękę – jak się uczyć z internetu? – scenariusz spotkania Linki do wymienionych w scenariuszach zasobów dostępne są także na stronie: Scenariusze 2020.

Wydawnictwo Olesiejuk udostępniło na swojej stronie darmową książkę elektroniczną o koronawirusie. Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec. Książeczka MASZ TĘ MOC! ma już swoją wersję dźwiękową dostępną na portalu YouTube.

KWIECIEŃ 2020

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To doskonała okazja, aby czytać jego utwory także online! Nasza propozycja: Baśnie i powiastki.

15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sztuki. Światowy Dzień Sztuki upamiętnia dzień urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci. Święto zostało ustanowione przez IAA (International Associtation of Art) w 2011 roku. Celem obchodów jest promowanie sztuki i zwiększenie świadomości społeczeństwa międzynarodowego wobec dziedzin kultury oraz sztuki. Leonardo da Vinci: obrazy, rysunki, szkice i rzeźba

23 kwietnia obchodzimy Światowyo Dzień Książki i Praw Autorskich. Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczać czas spędzany na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów, jednocześnie stymulując nasze umysły i kreatywność. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i usługi biblioteczne do złożenia zeznań i wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się tą pozytywną wiadomością z innymi poprzez poprzez #StayAtHome i #WorldBookDay

MAJ 2020

Nasze symbole – lekcja okolicznościowa z okazji Dnia Flagi, prowadzona w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tydzień Bibliotek to akcja promująca książkę i czytelnictwo, organizowana corocznie przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tradycyjnie rozpoczyna ją 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, czyli święto wszystkich osób związanych z tworzeniem bibliotek, udostępnianiem zbiorów oraz innymi pracami bibliotecznymi. Odbywa się on już po raz siedemnasty, ale pierwszy raz, ze względu na epidemię koronawirusa, wszystkie wydarzenia zostały przeniesione do Internetu. Więcej: http://tydzienbibliotek.sbp.pl/tydzien-bibliotek-i-dzien-bibliotekarza-2020-w-wirtualnej-przestrzeni-online/

Książki online … i nie tylko, to obszerna baza odsyłaczy do bezpłatnych zasobów – ebooków, audiobooków, czasopism, filmów, audycji i podcastów, szczególnie dla rodziców i nauczycieli.

Zachęcamy do korzystania z zasobów bibliotek cyfrowych. Udostępniają one on-line publikacje cyfrowe takie jak: czasopisma elektroniczne, e-booki oraz zdigitalizowane publikacje papierowe (książki, czasopisma, mapy, zdjęcia). Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać za darmo i legalnie!

http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/

Przejdź do treści