Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:
Poniedziałek 7:30 – 15:30
Wtorek 7:30 – 15:30
Środa – prace wewnątrzbiblioteczne 
Czwartek 7:30 – 15:30
Piątek 7:30 – 14:30

 

Nauczyciele bibliotekarze:
Sabina Waniek   sabina.waniek@tapicermakow.pl
Tomasz Raczyński    tomasz.raczynski@tapicermakow.pl

Światowy Dzień Pluszowego Misia       
    
  

„Co ma być to będzie, misia pluszowego biorę wszędzie!”       
 

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia bibliotekę szkolną odwiedzili najmłodsi uczniowie, którzy przynieśli ze sobą ulubione przytulanki. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały multimedialną historię o powstaniu i popularności pluszowej zabawki oraz wysłuchały opowiadań o uroczym niedźwiadku. Była też słodka niespodzianka!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który przebiegał pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. Celem akcji była promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej, integracja środowiska szkolnego. O święcie informowały plakaty, wpisy na portalu społecznościowym oraz okolicznościowa wystawa.  

Ogłosiliśmy konkursy:

 · czytelniczo – plastyczny „Baśniowe bingo” dla uczniów klas I,

 · plastyczny „Moja zakładka do książki” dla uczniów klas II,

 · czytelniczy „Baśniowy świat” dla uczniów klas III,

 · literacki „Moja ulubiona baśń lub legenda” dla uczniów klas IV.

Ponadto zorganizowaliśmy:

 · głośne czytanie tradycyjnych baśni angielskich,

 ·  wystawę „Baśnie i legendy z całego świata”,

 ·  wystawę promującą Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych,

 ·  pogadanki z uczniami z klas 8f i 7b na temat roli biblioteki w środowisku szkolnym,

 · wystawy pokonkursowe,

 · słodką niespodziankę dla odwiedzających bibliotekę,

 · uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród dla zwycięzców konkursów.

MARZEC 2020

Drodzy Czytelnicy!

Niestety – z wiadomych przyczyn – nie wypożyczycie książki w naszej szkolnej bibliotece. Podpowiadamy, przejrzyjcie swoją domową biblioteczkę i zasoby internetowe, a na pewno znajdziecie coś dla siebie! „Czytajcie! Dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży pozostając we własnych czterech ścianach! Bądźmy razem, choć każdy w swoim domu” – zachęca Maria Deskur, Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Biblioteka szkolna będzie nadal służyć uczniom i rodzicom pomocą w tym trudnym czasie, udostępniając materiały wspierające kształcenie na odległość. Nasze działania w ramach zdalnego nauczania będą prowadzone w oparciu o: dziennik elektroniczny, komunikację poprzez pocztę elektroniczną, stronę internetową szkoły i media społecznościowe.

Zachęcamy do korzystania z zasobów Biblioteki Narodowej! 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

Biblioteki, muzea, teatry i kina zamknięte, ale wirtualna oferta kulturalna jest olbrzymia! „Zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę” – zachęca Ministerstwo Kultury. Nasze dzisiejsze propozycje to: cyfrowa biblioteka Wolne Lektury i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach.

Muzeum Powstania Warszawskiego – dzięki akcji #zostańwdomu można zobaczyć najsłynniejsze wystawy i obiekty kulturalne, a także wziąć udział w lekcjach historii online. Wirtualne spacery umożliwiło m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Od poniedziałku 16 marca można uczestniczyć w lekcjach historii on-line i wycieczkach po ekspozycji muzeum. Wykłady prowadzone są za pośrednictwem transmisji na żywo w serwisie Facebook.

Biblioteka Narodowa proponuje: O krasnoludkach i sierotce Marysi – można czytać online bez logowania, a po kliknięciu widocznej w prawym górnym rogu ikony „Pobierz”, zapisać książkę na dysku w formacie PDF.

Dzieci chcą wiedzieć, dlaczego mają przestrzegać ograniczeń podczas pandemii. Polecenia bez wyjaśnienia nie zawsze przekonują. Znakomita poetka, p. Małgorzata Strzałkowska wyjaśnia więc dzieciom – i nie tylko im – dlaczego w czasie epidemii wirusa należy wszystko myć – wiersz pt. Wirus.

W czasie panującej epidemii rośnie zainteresowanie zdalnymi formami nauczania i uczenia się. Obecnie trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa ta szczególna sytuacja oraz z jakimi jej konsekwencjami przyjdzie się nam zmierzyć w przyszłości, dlatego warto zapoznać się z materiałami przygotowanymi przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Światowy Dzień Czytania Tolkiena to doskonała okazja, by zaczytać się w dziełach angielskiego pisarza. Obchodzony jest od 2003 roku, zawsze 25 marca, a został ustanowiony z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego. John Ronald Reuel Tolkien (1892 – 1972) uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze. W jego powieści pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” po raz pierwszy pojawił się szeroko wykorzystywany we współczesnej literaturze fantasy motyw walki dobra ze złem, czy drużyny zjednoczonej przez wspólny cel.

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Jak go uczcić, kiedy wszystkie teatry są zamknięte z powodu koronawirusa? Możemy obejrzeć spektakl w sieci! „«Zemsta» au naturel, czyli taka, jak ją Fredro napisał” – pisali recenzenci, oceniając efekt reżyserskiej pracy Jana Świderskiego.

Pomysł na spotkanie do przeprowadzenia na odległość z wykorzystaniem narzędzi do telekonferencji Zoom. Zachęcamy do skorzystania! Scenariusz dostępny jest tutaj: Na odległość. Kompetencje cyfrowe w czasach zarazy – scenariusz

Dostępny jest też scenariusz spotkania pokazujący możliwości uczenia się z internetu i zawierający przydatne linki. Scenariusz dostępny jest tutaj: Na własną rękę – jak się uczyć z internetu? – scenariusz spotkania Linki do wymienionych w scenariuszach zasobów dostępne są także na stronie: Scenariusze 2020.

Wydawnictwo Olesiejuk udostępniło na swojej stronie darmową książkę elektroniczną o koronawirusie. Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec. Książeczka MASZ TĘ MOC! ma już swoją wersję dźwiękową dostępną na portalu YouTube.

KWIECIEŃ 2020

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To doskonała okazja, aby czytać jego utwory także online! Nasza propozycja: Baśnie i powiastki.

15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sztuki. Światowy Dzień Sztuki upamiętnia dzień urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci. Święto zostało ustanowione przez IAA (International Associtation of Art) w 2011 roku. Celem obchodów jest promowanie sztuki i zwiększenie świadomości społeczeństwa międzynarodowego wobec dziedzin kultury oraz sztuki. Leonardo da Vinci: obrazy, rysunki, szkice i rzeźba

23 kwietnia obchodzimy Światowyo Dzień Książki i Praw Autorskich. Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczać czas spędzany na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów, jednocześnie stymulując nasze umysły i kreatywność. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i usługi biblioteczne do złożenia zeznań i wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się tą pozytywną wiadomością z innymi poprzez poprzez #StayAtHome i #WorldBookDay

MAJ 2020

Nasze symbole – lekcja okolicznościowa z okazji Dnia Flagi, prowadzona w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tydzień Bibliotek to akcja promująca książkę i czytelnictwo, organizowana corocznie przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tradycyjnie rozpoczyna ją 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, czyli święto wszystkich osób związanych z tworzeniem bibliotek, udostępnianiem zbiorów oraz innymi pracami bibliotecznymi. Odbywa się on już po raz siedemnasty, ale pierwszy raz, ze względu na epidemię koronawirusa, wszystkie wydarzenia zostały przeniesione do Internetu. Więcej: http://tydzienbibliotek.sbp.pl/tydzien-bibliotek-i-dzien-bibliotekarza-2020-w-wirtualnej-przestrzeni-online/

Książki online … i nie tylko, to obszerna baza odsyłaczy do bezpłatnych zasobów – ebooków, audiobooków, czasopism, filmów, audycji i podcastów, szczególnie dla rodziców i nauczycieli.

Zachęcamy do korzystania z zasobów bibliotek cyfrowych. Udostępniają one on-line publikacje cyfrowe takie jak: czasopisma elektroniczne, e-booki oraz zdigitalizowane publikacje papierowe (książki, czasopisma, mapy, zdjęcia). Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać za darmo i legalnie!

http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/