Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:
Poniedziałek 8:00 – 16:00
Wtorek 8:00 – 16:00
Środa – prace wewnątrzbiblioteczne
Czwartek 8:00 – 16:00
Piątek 8:00 – 16:00

Nauczyciele bibliotekarze:

Sabina Waniek sabina.waniek@szkola.radom.pl

Tomasz Raczyński tomasz.raczynski@szkola.radom.pl

MAJ 2021

Jak każdego roku w dniach 8 – 15 maja obchodzimy ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, które w czasach ogólnopolskiej izolacji przypomina nam, iż obecnie biblioteka to nie tylko budynek, ale szeroki zakres zasobów wirtualnych i wydarzeń, do których każdy z nas może uzyskać dostęp za pośrednictwem stron internetowych, portali i komunikatorów.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wydarzenia na oficjalnej stronie Tygodnia Bibliotek oraz wzięcia udziału w organizowanych konkursach, wykładach, konferencjach i zabawach. http://tydzienbibliotek.sbp.pl/

STYCZEŃ 2021

Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały m. in. kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcja dla szkół podstawowych dostępna jest pod poniższym linkiem: Lektury szkolne. Część 1. Zachęcamy do korzystania z zasobów biblioteki cyfrowej.

Procedura korzystania ze zbiorów bibliotecznych
w Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Długosza w Radomiu
w warunkach pandemii COVID-19


Podstawa opracowania procedury:

Rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczące funkcjonowania bibliotek podczas epidemii

Wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Edukacji Narodowej dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U.2020 poz. 1386)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U.2020 poz. 1389)

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U.2020 poz. 1394)


Cele procedury:

– określenie zasad pracy biblioteki szkolnej PSP nr 3 w Radomiu w związku z zagrożeniem zakażeniem wirusem SARS-CoV-2,

– umożliwienie uczniom bezpiecznego dostępu do książek w postaci tradycyjnej.


1. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m ).

2. Maksymalnie do biblioteki mogą wejść dwie osoby: jedna wypożyczająca, druga oczekująca w wyznaczonej strefie; pozostałe osoby oczekują na korytarzu.

3. Przy wypożyczaniu lub zwrocie zbiorów bibliotecznych czytelnik jest zobowiązany do noszenia maski ochronnej lub innego sposobu zasłaniania nosa i ust.

4. W miejscu wypożyczania książek znajduje się osłona ochronna w postaci przezroczystego ekranu.

5. Całkowicie ograniczony zostaje dla czytelników swobodny dostęp do regałów bibliotecznych. Wybrane przez czytelnika książki podaje wyłącznie bibliotekarz.

6. Zaleca się ograniczenie korzystania z komputerów w czytelni biblioteki. W przypadku konieczności korzystania z komputera, należy zdezynfekować ręce, jak również stosować dezynfekcję urządzeń aktywowanych dotykiem( klawiatura, myszka). Każdy, kto korzysta z komputera, odnotowuje to w zeszycie korzystania z komputerów w czytelni szkolnej biblioteki, używając swojego długopisu.

7. Wszystkie zbiory biblioteczne zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie.

8. Regularnie czyszczone są powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.

9. Zapewnia się systematyczne wietrzenie pomieszczeń biblioteki.

10. Nauczycieli bibliotekarzy oraz osoby korzystające z biblioteki szkolnej obowiązują wewnętrzne procedury bezpiecznego funkcjonowania PSP nr 3 w Radomiu w roku szkolnym 2020/2021.

LISTOPAD 2020

Zachęcamy do korzystania z zasobów bibliotek cyfrowych. Udostępniają one on-line publikacje cyfrowe takie jak: czasopisma elektroniczne, e-booki oraz zdigitalizowane publikacje papierowe (książki, czasopisma, mapy, zdjęcia). Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać za darmo i legalnie!

http://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/


MARZEC 2020

Drodzy Czytelnicy!

Niestety – z wiadomych przyczyn – nie wypożyczycie książki w naszej szkolnej bibliotece. Podpowiadamy, przejrzyjcie swoją domową biblioteczkę i zasoby internetowe, a na pewno znajdziecie coś dla siebie! „Czytajcie! Dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży pozostając we własnych czterech ścianach! Bądźmy razem, choć każdy w swoim domu” – zachęca Maria Deskur, Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania. Biblioteka szkolna będzie nadal służyć uczniom i rodzicom pomocą w tym trudnym czasie, udostępniając materiały wspierające kształcenie na odległość. Nasze działania w ramach zdalnego nauczania będą prowadzone w oparciu o: dziennik elektroniczny, komunikację poprzez pocztę elektroniczną, stronę internetową szkoły i media społecznościowe.

Nauczyciele bibliotekarze:

Sabina Waniek sabina.waniek@szkola.radom.pl

Tomasz Raczyński tomasz.raczynski@szkola.radom.pl


Zachęcamy do korzystania z zasobów Biblioteki Narodowej! 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

Biblioteki, muzea, teatry i kina zamknięte, ale wirtualna oferta kulturalna jest olbrzymia! „Zwiedzajmy, słuchajmy koncertów, czytajmy, oglądajmy i kontemplujmy sztukę” – zachęca Ministerstwo Kultury. Nasze dzisiejsze propozycje to: cyfrowa biblioteka Wolne Lektury i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach.

Muzeum Powstania Warszawskiego – dzięki akcji #zostańwdomu można zobaczyć najsłynniejsze wystawy i obiekty kulturalne, a także wziąć udział w lekcjach historii online. Wirtualne spacery umożliwiło m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Od poniedziałku 16 marca można uczestniczyć w lekcjach historii on-line i wycieczkach po ekspozycji muzeum. Wykłady prowadzone są za pośrednictwem transmisji na żywo w serwisie Facebook.

Biblioteka Narodowa proponuje: O krasnoludkach i sierotce Marysi – można czytać online bez logowania, a po kliknięciu widocznej w prawym górnym rogu ikony „Pobierz”, zapisać książkę na dysku w formacie PDF.

Dzieci chcą wiedzieć, dlaczego mają przestrzegać ograniczeń podczas pandemii. Polecenia bez wyjaśnienia nie zawsze przekonują. Znakomita poetka, p. Małgorzata Strzałkowska wyjaśnia więc dzieciom – i nie tylko im – dlaczego w czasie epidemii wirusa należy wszystko myć – wiersz pt. Wirus.

W czasie panującej epidemii rośnie zainteresowanie zdalnymi formami nauczania i uczenia się. Obecnie trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa ta szczególna sytuacja oraz z jakimi jej konsekwencjami przyjdzie się nam zmierzyć w przyszłości, dlatego warto zapoznać się z materiałami przygotowanymi przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Światowy Dzień Czytania Tolkiena to doskonała okazja, by zaczytać się w dziełach angielskiego pisarza. Obchodzony jest od 2003 roku, zawsze 25 marca, a został ustanowiony z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego. John Ronald Reuel Tolkien (1892 – 1972) uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze. W jego powieści pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” po raz pierwszy pojawił się szeroko wykorzystywany we współczesnej literaturze fantasy motyw walki dobra ze złem, czy drużyny zjednoczonej przez wspólny cel.

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Jak go uczcić, kiedy wszystkie teatry są zamknięte z powodu koronawirusa? Możemy obejrzeć spektakl w sieci! „«Zemsta» au naturel, czyli taka, jak ją Fredro napisał” – pisali recenzenci, oceniając efekt reżyserskiej pracy Jana Świderskiego.

Pomysł na spotkanie do przeprowadzenia na odległość z wykorzystaniem narzędzi do telekonferencji Zoom. Zachęcamy do skorzystania! Scenariusz dostępny jest tutaj: Na odległość. Kompetencje cyfrowe w czasach zarazy – scenariusz

Dostępny jest też scenariusz spotkania pokazujący możliwości uczenia się z internetu i zawierający przydatne linki. Scenariusz dostępny jest tutaj: Na własną rękę – jak się uczyć z internetu? – scenariusz spotkania Linki do wymienionych w scenariuszach zasobów dostępne są także na stronie: Scenariusze 2020.

Wydawnictwo Olesiejuk udostępniło na swojej stronie darmową książkę elektroniczną o koronawirusie. Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec. Książeczka MASZ TĘ MOC! ma już swoją wersję dźwiękową dostępną na portalu YouTube.


KWIECIEŃ 2020

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To doskonała okazja, aby czytać jego utwory także online! Nasza propozycja: Baśnie i powiastki.

15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sztuki. Światowy Dzień Sztuki upamiętnia dzień urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci. Święto zostało ustanowione przez IAA (International Associtation of Art) w 2011 roku. Celem obchodów jest promowanie sztuki i zwiększenie świadomości społeczeństwa międzynarodowego wobec dziedzin kultury oraz sztuki. Leonardo da Vinci: obrazy, rysunki, szkice i rzeźba

23 kwietnia obchodzimy Światowyo Dzień Książki i Praw Autorskich. Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczać czas spędzany na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów, jednocześnie stymulując nasze umysły i kreatywność. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i usługi biblioteczne do złożenia zeznań i wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się tą pozytywną wiadomością z innymi poprzez poprzez #StayAtHome i #WorldBookDay


MAJ 2020

Nasze symbole – lekcja okolicznościowa z okazji Dnia Flagi, prowadzona w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tydzień Bibliotek to akcja promująca książkę i czytelnictwo, organizowana corocznie przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tradycyjnie rozpoczyna ją 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, czyli święto wszystkich osób związanych z tworzeniem bibliotek, udostępnianiem zbiorów oraz innymi pracami bibliotecznymi. Odbywa się on już po raz siedemnasty, ale pierwszy raz, ze względu na epidemię koronawirusa, wszystkie wydarzenia zostały przeniesione do Internetu. Więcej: http://tydzienbibliotek.sbp.pl/tydzien-bibliotek-i-dzien-bibliotekarza-2020-w-wirtualnej-przestrzeni-online/

Książki online … i nie tylko, to obszerna baza odsyłaczy do bezpłatnych zasobów – ebooków, audiobooków, czasopism, filmów, audycji i podcastów, szczególnie dla rodziców i nauczycieli.

Wielkość
Kolory